drupal eklentileri

Backup and Migrate

Bilgiler
Ne için kullanılır: 
Otomatik veri tabanı yedeği almak

Veri tabanımızın yedeğini otomatik olarak almak ve sunucumuzda saklamak isterseniz Backup and Migrate eklentisini kullanabilirsiniz.

Eklenti ile istediğiniz süre aralığında veri tabanı yedeğini aldırma, istediğiniz an bilgisayarınıza yedek alma ve istediğiniz veri tabanı tablolarını yedek alma gibi seçeneklere sahip olursunuz.

JW player

Bilgiler
Ne için kullanılır: 
Video player

Drupal sitelerinizde JW Player ile videolarınızı göstermek isteyebilirsiniz. Daha önceden bunu gerçekleştirmek için statik olarak bazı işlemler yapıyorduk.

JW Player modülü sayesinde otomatik olarak playerımıza sahip oluyoruz.

WordPress Comments

Bilgiler
Ne için kullanılır: 
Yorum alanını wordpress gibi yapmak

Drupal motorunun yorum alanı ne yazıkki çok güzel değil. Biz bunu css ile zenginleştirebileceğimiz gibi daha basit yoldan bir modül ile gerçekleştirebiliriz.

Bahsettiğim sadece yorum yazma alanından ibaret. Zaten resme baktığınızda da anlarsınız.

Account menu

Bilgiler
Ne için kullanılır: 
Giriş - Çıkış - Hesabım bağlantılarını güzelleştirmek

Drupal ile sosyal bir ağ oluşyururken giriş,çıkış,hesabım,v.b. kullanıcı bağlantılarını birincil linkler ve benzeri yere kolaylıkla almak isterseniz Account menu eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti ile sadece bağlantıların yeri değiştirilmektedir.

Activity Stream

Bilgiler
Ne için kullanılır: 
Sosyal sitelerdeki bağlantılarınız ve aktiviteleriniz drupal sitenizde toplama

Yaptığınız site drupal motoru üzerine kurulu ise sınırsızlığın tadını çıkarmaya devam edelim. Activity Stream eklentisi sayesinde facebook, twitter ve benzeri sosyal sitelerdeki profillerimizi gösterebilir ve buralarda yaptıklarımızı drupal sitelerimizde ziyaretçilerimize sunabiliriz.

Track 'n' Stack

Bilgiler
Ne için kullanılır: 
Mp3 palylist ve mp3 dinletmek

Drupal sitelerimizde bir müzik kutusu oluşturmak veya her dosyaya bir müzik eklemek istersek Track 'n' Stack eklentisini kullanabiliriz.

Hoverintent

Bilgiler
Ne için kullanılır: 
Menü ve bloklarınıza değişik bir efekt

Drupal erklentilerinde jquery kullanımı yaygınlaşıyor. Her geçen gün bir tane daha jquery modülü görmemiz mümkün oluyor.

Hover Intent bu modüllerden bir tanesidir. Jquery kullanarak div etiketlerindeki arka planı mouse ile üzerine geldiğinizde aşağı doğru büyütüp, mouse o div üzerinden başka yere alındığında eski haline getiren bir özelliği sunmaktadır.

Suggested Taxonomy Terms

Bilgiler
Ne için kullanılır: 
Etiket alanı altında önerilen etiketleri göstermek

Drupal etiket eklentilerinden bir taneside Suggested Taxonomy Terms eklentisidir.

Bu eklenti sayesinde içeriklerimize eklediğimiz etiket özellikli taxonomy alanı altında sitemizin kullanıcılarının seçebileceği çok kullanılan etiketleri görmelerini ve kullanmalarını sağlaya biliyoruz.

Comment Country

Bilgiler
Ne için kullanılır: 
Yorumlarda yazarının ülkesini göstermek

Türkiye Drupal ile web tasarım yapanlarımız arttıkça sitelerde kullanabileceğimiz eklentiler de önem kazanıyor.

Bunlardan biri olan Comment Country eklentisi kullanıcıların yaptıkları yorumlarda yazar adı ile beraber profilinde girdiği ülkesinin adını veya ek bir eklenti ile ülke bayrağını gösterebilmektedir.

Token Extra

Bilgiler
Ne için kullanılır: 
Token için ek özellikler

Drupal token modülü için ek özellikler arıyorsanız, drupal sisteminde buda düşünülmüş ve Token Extra eklentisi hazırlanmış.

Bu eklentiyi son kullanıcılar (PHP dili bilmeyenler) kullanamaz diye düşünüyorum. Çünkü php ve drupal apilerini kullanmak gerekiyor.

En iyisi kendiniz karar verin, ben kullanımını size sunayım: