Ucuz ve yüksek özellikli hosting firmaları

İlgili Konular: Web Tasarım Genel Bilgiler     

İnternet işleri ile uğraşan nerede ise herkes sınırsız özelliklere sahip sunucular üzerinde çalışmak ister. Bende tabi bunu çok isteyen biriyim ama gel gelelim ki Türkiye de bu imkansız gibi oluyor. Nedeni tamamen duygusal :)

Buradaki hosting firmalarının ne kadar kaliteli olduğu konusunda ve desteği ne kadar güvenlidir gibi bir bilgim yoktur. Özelliklerine ve fiyatlarına bakarak bazılarının işine yarayacağını düşündüm.

http://www.guzel.net.tr (Kendi kullandığım)

http://www.alanadi.com.tr

http://www.mediakaradeniz.com

http://www.metelixiz.net.tr

http://www.onofis.com

http://www.aktasweb.com

http://www.bilgihost.net

Bir sunucuyu seçmeden önce oluşabilecek hataları ve destek almanız gereken konuları iyi düşünmelisiniz. Benim fikrim öncelikle bir aylık bir servis alarak sunucuyu denemek olur. Bir portalı hazırladıktan sonra taşıma zorunda olmak oldukça can sıkıcı olabiliyor.

Hesaplihost.com denedim ve memnun kalmadım.

Bilgihost.com gerçekten sağlamdı taki ilgilenen Gökhan bey askere gidene kadar. (Gökhan Bey askerden döndüğünden beri gelen maillerine baktığımda sunucularında köklü değişiklikler, güncellemeler v.b. işlemler oluyor. İlgileri ve özverili çalışmaları maillerinden anlaşılıyor.

Onofis den drupal kullanıcıları uzak durmalı sistemi zorladığında kapatıyorlarmış, bir çok arkadaşımız vps ye geçme durumunda kalmış veya firma değiştirmişler. 03.04.2010 Not: Buradaki adreste onofis yetkilisi ile yapılan kısa konuşmalar süresinde yapısını ve desteğini de bilmem ama kişisel görüşüm olarak bu tarz bir üslüp ile konuşan bir firmayı önermem. Kendim bile oluşan sorunların üstelerinden geldikten sonra onlara geçmeyi düşünüyordum ama her bir destek talebinde bu tarz bir üslüp ile karşılaşmak benim sinirlerimi bozmakta. Geniş biri iseniz buyrun. Yetkilinin de drupal için belirttiği kısıtlamalar: Cron çalıştırmak için ek ayarlar yapılacağı, klasit pop3 kullanımını kullanamayıp stmp ayarı yapılacagı (bu kolay bir ayar aslında), safemod on (ancak panelden siz off yapabiliyorsunuz) v.b. kısıtlamalar mevcut. Güvenlik için bu ayarlar bu hale getirilmiş dahi olsa bu ayarları açık tutarak güvenliğini maximum yapan firmalar mevcuttur.

Eskiden natro.com adresi linux sunucu sağlıyordu oranın eski bir müşterisiyim ve bir ay önce linux hostingimi bıraktım. Orada en ufak kısıtlama ve hacklenme ile karşılaşmadım. İşini hakkı ile yapan bir firmadır.

 

Not: Butur.net.tr - İsteği üzerine içerik ve yorumlardan kendileri ile ilgili bölümler silinmiştir.

Yorumlar

Bazı gelen sorular doğrultusunda buradaki listeye kendi kullanmış olduğun guzel.net.tr firmasınıda ekledim. Girma gerçekten hakkını veriyor ve uzun süredir kendileri ile çalışıyorum. Büyüdükçe fiyatlarını yeni müşteriler için arttırmakta olsalarda bu ücretleri hak eden bir firmadır. Desteği ve sürekli yayın anlayışıyla kendilerini tebrik ediyorum.

Merhabalar internette gezerken konuya denk geldim bende biraz bilgilendirme yapmak istiyorum. BilgiHost İnternet Hizmetleri olarak 2006 yılından beri internet sektöründe hizmet vermekteyiz. Halen daha hizmet vermeye devam ediyoruz. Müşterilerimize mümkün olduğunca kaliteli hizmet sunmaya çalışıyoruz ve problem doğrultusunda prensibimiz anında müdehaledir. Teşekkür ederim.

Kaynak Linki : http://www.aratmedya.com/webtasarim/ucuz-ve-yuksek-ozellikli-hosting-firmalari.html

Merhaba,

Yazılanları okudum; bir kaç ay önce döne döne web hosting aradığım günleri hatırladım. Aslında "YETER ARTIK" bunu deneyeyim dediğim 1-2 firma oldu. Şimdi 2 tane websitem var. Bir tanesini hotscripts'den indirdiğim php scriptleri denemek için kullanıyorum. Hem ucuz, hem de band genişliği ve yer konusunda sorun çıkarmıyorlar. Bir diğeri ise performans için kullanıyorum. Hem hızlı, hem de bir sorun olunca muhattap biri çıkıyor. Ama azıcık tuzlu.

www.g-servers.com ve www.ace-host.net
G-servers'dan ben aldığımda aylığı 2.50 $ dı, şimdi biraz daha hesaplı gibi. Ace-host ise fiyatlarını neredeyse hiç değiştirmiyor.

Kolay gelsin.
Zeynep

Teşekkürler.

Sadece 1 sunucu üzerinden binlerce siteyi barındırıyormuşuz gibi son derece haksız yorum yazmışsınz.

Telefonla mesai saatlerinde ulaşabileceğiniz ender firmalardan biriyiz.
E-maillere daima cevap veririz. Kurumsal yapımızla müşterilerimizden sürekli teşekkür ve taktir e-mailleri alırken sizin bu yaptığınız yoruma malesef bir anlam veremedik.

Konuda yazdığımız gibi ilgi çekmek için yazdığınızı düşünüyoruz ve başardınız!

Yorum yapmakta herkes özgür olduğundan bu tür yorumlar gayet doğaldır. Anlayış göstermeniz lazım kimi memnun olur kimi olmaz. Eğer sizler gerçekten iyi işler çıkartıyorsanız bu gibi yorumlar size zarar veremeyecektir. Bu nedenle bu yorumunuzu anlamış değilim. Teşekkür ederim.

- Buradaki hosting firmalarının ne kadar kaliteli olduğu konusunda ve desteği ne kadar güvenlidir gibi bir bilgim yoktur - demişsiniz. Size kısa bilgi vereyim bu firmalar hakkında.

ALAN ADI = Hiç bir fikrim yok. Ancak Türkiye' deki profesyonel firmaların hiç birinde yurtdışı lokasyon sunucu sağlamaz. Allah korusun sunucunun diskinde bir sorun çıksa yurtdışındaki hiç bir firma ilgilenmez size yeni disk takarlar geçerler, sizde verilerinizden olursunuz. Benim gördüğüm ve tecrübelerim kadarıyla yurtdışında sunucu sağlayan firmaların çoğu kapatıp girmiştir. İnşallah bu firmada öyle olmaz.

MEDİAKARADENİZ = Sunucu kullanmayı PC kullanmak ile aynı sanan yer. Dosya yazma izinlerini bile bilmezler, NS ve DNS nedir hiç fikirleri yoktur, veritabanı nedir hiç duymamışlardır. Matbaa işi yapan ve aynı zamanda internet hizmeti sağlayan firmaya dünyada da sadece Türkiye' de rastlanır.

METELİXİZ = Türkiye' de uzak durulması gereken firmaların başında gelir. Güvensiz ve sağlıksız sunuculara sahiptirler ne kadar çöpçü varsa bu firmadadır bu sebeptende sunucuların durumu içler acısıdır. Sürekli gözetimleri yoktur, sorun oldu mu hiç kimseye ulaşamazsınız. Sorumsuzdurlar.

ONOFİS = Türkiye' deki ilk kurulan firmalardan birisidir. Teknik ekip 7/24 desteği en mükemmel şekilde sağlarlar ve hepsi konusunda tahsisli kişilerdir. En mükemmel desteğe ve hizmete bu firmada sahip oldum. Tüm sunucuları kendi lokasyonlarında barındırırlar ve işleyişi mükemmeldir. Fiyat performans oranı Türkiye' deki en yüksek kuruluştur. İlgili yorumları okuduğumda çoğu insanın ayrıldığına pişman olduğu tek firma sanırım. Ayrıca maddi olarak güçlü bir firma çünkü ralli takımları var. Ralli sporu pahalı ve üstün nitelikli insanların yapabileceği bir spordur. Her türlü güveni sağlıyor müşterisine.

AKTAŞWEB = Sahibi sadece satışı yapar ama sunucularında sorun çıktımı günlerce beklersiniz sahibi birilerini bulsunda sorunu düzelttirsin diye. Teknik destek ve sunucuları çok zayıftır. Asos Hosting gibi yakında devretmesini beklediğim bir firmadır.

BİLGİN HOST = Hiç bir fikrim yok. Ama sitesinden dolayı güven vermiyor.

Yorumunuz için teşekkürler.
Hesaplihost.com denedim ücret iadesi yapmıyorlar ve saldırıdan dolayı site 6 gün kapalı kaldı ip yenilediler ama sitelerim açılmadı... Sakın denemeyin.

Bilgihost için şimdilik bir şey diyemem ama 2 haftadır kullanıyorum, kaliteyi ucuza buldum gibi.

Onofis kalitelidir doğru belkide, çoğu aynı şeyi söylüyor ama drupal sistemi için ram ve cpu kısıtlaması çok kendileri ile de görüşmemde vps ye geçişi önerebileceklerini bildirdiler, baştan bunu düşünmesi hoş olmadı. Umarım bir gün limitlerini arttırırlar.

Merhaba,

Herşeyden önce yorumlarınız için teşekkür ederiz. Google' da es kaza gezerken bu yorumları okuduk, biraz bilgi vermek istedik izniniz ile.

Sunucularımızda aslında ram ve cpu kısıtlaması yok. Ama tüm dünyada hosting ve bayi hesapları paylaşımlı sunucular üzerinde verilir. Bu sunucu içinde onlarca kullanıcı tek bir kaynağı kullanır. Bu durumda tüm sunucular sürekli gözetlenmezse çok büyük sıkıntılar ortaya çıkar. Mesela tek bir site sunucunun işlemcisini %90 ın üzerinde kullanmaya başladığında, diğer sitelerde belli bir oradan cpu kullanmak isteyecekler ama tek bir sitenin sunucuya verdiği yük yüzünden diğer taleplere sunucu geç cevap vereceğinden siteler açılmayacak yada yapmak istedikleri işleme yanıtı geç verecektir. Wordpress ve drupal gibi sistemler zaten yapıları itibariyle çok fazla kaynak kullanımı gerektiriyor, eğer yoğun kullanıcısı varsa sitenin o zaman az önceki örnekteki gibi cpu kullanımı aşırıya kaçacak ve site sahibinide sunucu içinde diğer hizmet alan müşterilerin hizmet almasını engelleyecektir.

Sunucularımızda drupal olarak çalışan pek çok site yayın yapmaktadır ve çok şükür şu ana kadar bizim onları üzmediğimiz gibi onlarda bizi şu ana kadar hiç üzmediler. Bu işin herşeyden önce anlayış getirdiğine inanıyor ve bu samimiyetimizi müşterilerimiz ile paylaşmaktan çok büyük keyif alıyoruz. Kendimizi sizin yerinize koyuyoruz, mesela ben bir müşteri olsam kesinlikle şuna inanmam ve bu kelimeyi samimi bulmam "Drupal kullanabilirsiniz efendim bir sorun olmaz kesinlikle" ama bu cümle "Drupal sisteme yük getiren bir yapıdır, normal kullanımlarda sorun olmayacaktır ama ziyaretçi sayınız arttıkça sunucu üzerindeki yükü artar bu da sorun çıkartabilir. Bu durumda VPS yada Dedicated sunucu kullanmak yararınıza olacaktır" işte bu gerçek bir cevaptır benim için empati kurduğumda. Müşterilere açık ve net bilgiler vermek güzeldir, yanlış bilgiler düzeltilir ve temiz ticaret yapılır, sonra kimse kimse siz bize söylememiştiniz demez. Amacımız sadece para kazanmak olsa bizde müşteriyi kandırmak için sorun olmayacağını söyler sonra işlemci fazla kullanıyorsunuz der işin içinden çıkarız.

Birde şu tarz bir yorumla karşılaşılabiliyor "Yurtdışındaki sunucularda sorun çıkmıyor ama!!!!".... Çıkmaz tabi ama çıkarsa bizim gibi yapmıyorlar direk kapatıyorlar ve bir daha da açmıyorlar sitenizi (belki her yerde olmayabilir ama çoğu müşteri bundan şikayetçiydi). ONOFİS sunucularının tamamı Türkiye lokasyonludur.Sunucularımız ve network cihazlarımızdan tutun herşey ONOFİS' in kendi mülküdür. Şimdi sunucular Türkiye lokasyonlu olunca bir siteye girmek istediğinizde bu işlem çok hızlı gerçekleşir. Örneğin onofis.com a girmek istediğinizde sunucu gelen yanıt size 13-35 ms arası bir sürede ulaşacaktır. Bu durumda site sunucuya daha fazla talep gönderecek ve sunucuda ister istemez talepleri karşılamak için işlemci kullanımını yükseltecektir. Ama yurtdışındaki bir sunucudan siteye girmek istediğinizde bu süre 300 ms ye kadar çıkacağında sunucudan size gelecek olan yanıtlarda anca ulaşacağından yurtdışı sunucusunun işlemci kullanımıda az olacaktır ;) Yani Türkiye lokasyonda bir siteye aynı anda 100 kişi girmeye çalışsa 100 ü de aynı anda girer ama yurtdışı lokasyonlu bir siteye girmek istediğinde 30 kişi ilk görüntülemeyi anca yapar bu da işlemci tasarrufu sağlar.

Cümleler biraz uzun oldu ama umarız açıklayıcı olabilmişizdir. Amacımız müşterilerimizin verdiği bilgiler doğrultusunda kendilerini doğru olana yöneltmektir, yoksa size VPS önererek kötü bir amaç güddüğümüzü lütfen düşünmeyiniz.

Zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Sunucularınız gerçekten iyi, sizinle kısa bir mail dialoğunda bulunmuştuk cevaplarınız da yeterliydi. Ancak benim de dediğim sizin de açıkladığınız gibi drupal veri tabanı işlemleri fazla olan bir sistem hayli ile basit sistemler gibi çalışmıyor. Böyle oluncada siz diğer müşterilerinizi mağdur etmemek için doğru olanı yaparak VPS e geçilmesi gerektiğini bildiriyorsunuz. Ancak bizler acısından düşününce bir kaç ayda VPS e geçmek zor gelecektir.

Yoksa yorumum yanlış anlaşılmasın başka sistemler için gerek fiyat gerekse hizmet olarak tercih edilebilecek güveni veriyorsunuz. Drupal için ise kurumsal ve az kullanıcılı siteler için tercih sebebi olabilirsiniz.

Türkiye - Yurtdışı konusuna gelince, bu konuda bilgili bir kişi ziyaretçi girişinden önce ping olayını düşünerek Türkiye lokasyon seçecektir.

Tekrar teşekkürler.

Yeni yorum veya soru gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • PHP source code can also be enclosed in <?php ... ?> or <% ... %>.
  • Eklediğiniz bağlantılara rel="nofollow" eklenerek, eklediklerinizin arama motorları tarafından bu site üzerinden indexlenmesi engellenir.

  • You may insert videos with [video:URL]

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi


4 + 2 =
Basit matematik sorusunuz çözünüz. Örn; 1+3= 4