Facebook ile bağlan eklentisi ve Türkçe dil dosyası

Drupal ile hazırlanmış sistemlerimize ziyaretçilerin facebook hesapları ile giriş yapabilmelerini sağlamak için kullanacağımız eklentinin adı [tip:fbconnect=Drupal sisteminde facebook hesabı ile giriş modülü]tir. Fb connect modülüne buradan ulaşabilirsiniz. Bu bağlantı yöntemi kullanıldığında kullanıcının Facebook şifresi hiçbir şekilde sizin veritabanınız da tutulmuyor.

Eklentinin kurulumu:

Eklenti kurmadan önce http://www.facebook.com/developers/ adresine giderek bir Facebook API anahtarı almak gerekiyor. Bu anahtar şuna benzer birşey oluyor: 4828b5c45b0bac64b5378b0500b3ab7e Bağlantıya gidildiğinde çıkan form dolduruluyor. Daha sonra Authentication sekmesine tıklıyoruz. Burada "Post-Authorise Callback URL" kısmına sitenizin adını kullanarak http://www.sitenizinadı.com/sites/all/modules/fbconnect/xd_receiver.html yazıyorsunuz... Daha sonra "Connect" sekmesini seçiyoruz. Connect URL: sitenizin adresi -> http://www.sitenizinadı.com Save as tuşuna basıp kaydediyoruz. "My Applications" kısmından Facebook API anahtarınızı öğrenip kopyalayın.

Drupal de fbconnect ayarları:

Eklentiyi kurup etkinleştirin. Buradan Facebook PHp library indirin. İndirdiğiniz dosyadaki facebook-platform/php/ dosyasının içindekileri /sites/all/modules/fbconnect/facebook-client/ adresine kopyalayın. Temanızın page.tpl.php dosyasını bir editör ile açınız. HTML etiketine xmlns:fb="http://www.facebook.com/2008/fbml" kod satırını ekleyiniz. Tahmini olarak şu şekilde olacaktır:

/admin/settings/fbconnect adresine gidip anahtarlarınızı ve url adreslerini http://www.sitenizinadı.com şeklinde değiştiriniz. İşlem bu kadardır. Eklentilerin türkçe dil dosyalarına aşağıdaki eklerden ulaşabilirsiniz. Türkçe dil dosyaları Cihan Arat tarafından hazırlanmıştır bir hata var ise lütfen yorum olarak belirtiniz.

EkBoyut
fbconnect_tr.zip3.47 KB

Yorumlar

Yeni yorum veya soru gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • PHP source code can also be enclosed in <?php ... ?> or <% ... %>.
  • Eklediğiniz bağlantılara rel="nofollow" eklenerek, eklediklerinizin arama motorları tarafından bu site üzerinden indexlenmesi engellenir.

  • You may insert videos with [video:URL]

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi


10 + 6 =
Basit matematik sorusunuz çözünüz. Örn; 1+3= 4